Харківської спеціалізованої
школи І-ІІІ ступенів № 114
Харківської міської ради
Харківської області

У 30-х роках ХХ століття на місці садиби пана Птічкина розпочалося будівництво нового закладу освіти. Керував роботою інженер Богословський Омел’ян Кирилович. І вже у 1935 році двері закладу освіти були відчинені для учнів. Першим директором став Вовчук К.І.

/Files/images/1 клас 1936 года.jpg

20 лютого 1936 року 1-й клас Харківської школи №114

В 1940 році перші 12 учнів отримали атестат про освіту.

/Files/images/Фото 1942 року.jpg /Files/images/Фото 9 класу 1948 рік.jpg

Фото учнів 7-го та 9-го класів (1939-1950 роки навчання)

17 червня свій останній іспит склали випускники 1941 року.
22 червня, неділю, вони збиралися провести разом, за містом, на річці, але згадали про це 50 років потому. У 1991 році 9 із 17 випускників 1941 року зібралися біля свого закладу освіти, щоб згадати своє дитинство, вчителів, друзів. Серед випускників – Балабуха П.П., закінчив ХСШ № 114 із золотою медаллю, навчався у військово-медичній академії ім. Кірова, був організатором охорони здоров’я в радянській армії;
Грипич В.Г. – народний артист СРСР, головний режисер Чернігівського драматичного театру та багато інших цікавих людей. Війна, а потім і просто час, розкидали їх у всі кінці країни, але вони вважають себе харків’янами, люблять своє місто та рідний заклад освіти.

/Files/photogallery/01.jpg
Випускники 1941 року зустрілися через 50 років

Заклад освіти не припиняв своєї діяльності до нинішнього часу (за винятком років фашиської окупації 1941-1943 років). 26.08.43 року Комінтернівський РОНО дав розпорядження про поновлення роботи в 114 школі (зберігся наказ в.о. директора школи Коломійця М.С. від 26.08.43 року), і всі співробітники (11 чоловік) приступили до роботи 27.08.43 року.
У 1958 році була добудована друга частина закладу освіти, в кабінеті №3 відкрили першу експозицію музею Слави.
Наприкінці 60-х років на базі ХСШ №114 працювала школа робочої молоді № 29, керував її роботою директор Зиберов М.І.
За час славної історії закладу освіти її роботу очолювали такі директори:
1. Вовчук К.І.
2. Коломієць М.С.
3. Пулинець В.П.
4. Овчаренко О.Ф.
5. Ковальов В.К.
6. Вареник Н.М.
7. Чудікова В.Д.
8. Павелиця О.А.
9. Зелінська Л.І.
10. Ісаєва В.В.

Заклад роботи розпочинав свою роботу як український, з 70-х років працював як російський, а з 1991 року розпочався поступовий перехід на українську мову навчання. Сьогодні 92% класів навчаються на українській мові.
За час свого існування ХСШ №114 підготувала до життя більше 7,5 тисяч випускників.
Заклад освіти має добрі традиції трудового виховання. У 70-х роках було запроваджено виробничу працю, протягом трьох десятиліть тісні зв’язки підтримував заклад освіти з виробничим підприємством “Радіореле”.

Із 2002 року учні закладу освіти отримують професії “автослюсар” та “оператор комп’ютерного набору” на базі ПТУ № 10,18.
Одним із перших заклад освіти встановив у 1985 році комп’ютерний клас. І сьогодні ми пишаємось тим, що маємо сучасну комп’ютерну базу, Internet.
У 2002 році на базі закладу освіти було створено навчально-виховний комплекс №114, який мав таку структуру:
• середня загальноосвітня школа І ступеню;
• середня загальноосвітня школа ІІ-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням навчальних предметів;
• спеціалізована школа І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням іноземних мов.
У 2002-2003 навчальному році у НВК №114 функціонувало 17 класів, з них
чотири спеціалізованих з поглибленим вивченням англійської мови, два – природничо-математичного профілю.
У навчально-виховному комплексі №114 впроваджується методика
розвивального навчання, вивчення економіки на основі інтерактивних методик в початкових класах, навчальні курси “Громадянська освіта”, “Практичне право”. Створено Центр додаткової освіти та розвитку “Грані”.
У позаурочний час багато учнів нашого закладу освіти займаються у ореографічному, музичному та спортивних гуртках, якими керують захоплені та талановиті люди. Тому наші діти показують високі результати навіть на конкурсах та змаганнях міжнародного рівня.
Найголовніша наша гордість – люди. Свою педагогічну діяльність розпочинали в нашій школі такі відомі в місті та за його межами люди, як Євдокімов В.І. (проректор ХДПУ ім. Г.С. Сковороди), Шпалінський В.В., Гарбер Я.В.

/Files/photogallery/03.jpg
Проректор ХДПУ ім. Г.С. Сковороди Євдокимов В.І. викладав у ХСШ № 114 фізику в 60-х роках

/Files/photogallery/04.jpg
Шпалинський В.В. на початку своєї
педагогічної діяльності

Відкриття меморіальної дошки

21 травня 2019 року учні, вчителі, гості зібралися, щоб вшанувати пам`ять випускника нашої школи Навального Ігоря Борисовича, який загинув під час бойових дій в Афганістані.

/Files/photogallery/10408/1.jpg

Через цю війну пройшли 700 тисяч чоловік. Третя частина з них - українці. У мертвих Афганських горах знайшов свою передчасну смерть колишній випускник нашої школи Ігор Навальний.